Fikret Şahin de kim?

Yaratım Akademisi’nin kurucusu ve Yaratım Koçu Fikret Şahin’i

tanımanız için sizi onunla baş başa bırakıyoruz:

 

Merhaba!

 

Madem merak ettiniz, tanışalım…

 

Ben Fikret. 4 Ocak 1974’te, İstanbul’un Bebek semtinde doğdum. Kurban Bayramı’nın ilk günü olan bir Cuma gününde doğduğum için adımı Bayram koyacaklarmış; vazgeçmişler…

 

Eski Fikret olsam, bu noktadan itibaren trajik geçen çocukluğumu doyasıya anlatır ve size “ben yapabildiysem siz de yapabilirsiniz” mesajı vermeye çalışırdım fakat tabi ki bunu yapmayacağım.

 

Üniversite hayatımla paralel başlayan iş hayatımda (1990’lı yılların ilk yarısından bu yana) basılı ve görsel medyada, internet medyasında, reklam ve pazarlama dünyasında onlarca farklı görevde bulundum. Halen de birkaç şirkette aktif ortalıklarım ve görevlerim devam etmekte… Merak edenler Linkedin profilime bakarak meraklarını giderebilir; zira kariyerim boyunca sahip olduğum sıfatların konumuzla hiçbir ilgisi yok.

 

Daha iyi, daha tatminkâr, daha mutlu bir hayat arayışına başladığımda yıl 2011’di… Koçluk mesleğiyle, “bir koça başvuran kişi” olarak tanıştım…

 

Bir itiraf: O dönemde, değişime henüz hazır olmadığım için bende hiçbir şey değişmedi. Merak hariç!

 

Bir diğer itiraf: İşte o ilk koçum, şimdi hâlâ eğitimlerini almaya devam ettiğim ve çoğunuzun tanıdığı biri!

Aykut Oğut ve tabi ki sevgili Esra Banguoğlu Oğut.

 

Koçluk yolunda arayışlar, buluşlar, bulamayışlar...

İlerleyen dönemlerde koçluğu anlamak ve öğrenmek için girdiğim arayış sonucunda Marilyn Atkinson ekolü koçluk anlayışını dünya çapında öğreten kurum olan Erickson Coaching International’ın dört modüllük koçluk eğitimini tamamladım.

 

Başta sektörün saygıdeğer ismi Dr. Zerrin Başer'e (PCC) ve değerli eğitmenlerimizden Serra Çınar'a (PCC) büyük teşekkürlerimi bir kenara koyarak söylemek isterim ki bu eğitimin ardından kendimi tam ve eksiksiz bir koç gibi hissetmedim, hissedemedim. Çünkü vizyonladığım bütünsel koçluk çemberinin çok önemli parçaları hâlâ eksikti. İşte bu noktada ‘bilinçaltı’na dair merakım, beni bir başka tecrübeye taşıdı: Bilinçaltıyla iletişim kurabilme tecrübesi.

 

Sevgili hocam, Klinik Psikolog ve Hipnoz Uzmanı Mehmet Başkak’tan aldığım eğitimlerle bilinçaltının davranış ve karar alma mekanizmalarına etkisi hakkındaki sorularıma yanıt bulmayı ve pek çok konuda bilinçaltı düzeyinde çalışabilmenin kapılarını açan anahtarları edinmeyi başardım.

 

Bilinçaltına erişmenin ve inanç sistemlerini hızla değiştirmenin kısayollarını da yine Erickson Coaching International’dan aldığım NLP eğitimleriyle bizzat kendi üzerimde tecrübe ettim.

 

Fakat yine bir şey eksikti. İşte bu eksik, beni tekrar o meşhur ilk koçuma götürdü.

 

Koçluk uçuşunda piste doğru...

Ayratown (www.ayratown.com) çatısı altığında birlikte çalışan Aykut ve Esra’nın düzenlediği bir workshop’a devam ederken, içimden geçen hayali hayata geçirmek üzere olduklarını öğrendiğimde “işte bu” dedim: Gerçek, kapsamlı, emek isteyen ve çok keyifli bir koçluk eğitimi programı.

 

Tam 15 ay süren bu uzun, keyifli, kimi zaman acıyla, kimi zaman neşeyle geçirdiğimiz ve koçluğun tüm inceliklerini öğrendiğimiz bu programı 27 Şubat 2018 itibariyle başarıyla tamamlandığımı ve Aykut ve Esra Banguoğlu Oğut tarafından önerilen bir koç olma gururunu tattığımı da belirtmeden geçemeyeceğim. Zaten siz de Nisan 2018 itibariyle bu referansı ayratown.com adresinde yayın yapan Aykut ve Esra'nın sitesinde göreceksiniz. 

 

Özetle; ben Fikret Şahin. Bilinen tabirle bir ‘yaşam koçu’yum. Fakat ben kendimi “yaratım koçu” olarak adlandırmayı seçiyorum. Sizin için buradayım. Her yeni gününe gülümseyerek uyanacağınız bir hayata giden yolda yanınızda olmak ve size destek olmak için...

 

Ve iddia ediyorum ki, bu kesinlikle mümkün!

 

Tüm güzellikler, her zaman sizinle birlikte. Siz izin verin yeter…

 


Sevgilerimle;

Fikret Şahin

 

 

Eğitim ve Sertifikasyonlar:

 

Yaşam Koçluğu Sertifika Programı (2016-2018)

Aykut Oğut & Esra Banguoğlu Oğut

Certificate of Completion | The Art and Science of Coaching (ACSTH) 

License 2031561CC

Erickson College International

Uygulamalı Trans Teknikleri Programı Temel Düzey

License TD10068

Hipnoz Akademisi | Mehmet Başkak

Uygulamalı Trans Teknikleri Programı İleri Düzey

License ID10068

Hipnoz Akademisi | Mehmet Başkak

 

NLP Practitioner

License 2031476NLPP

Erickson College International

4 Quadrant Quantum Thinking

License 2023604-4QQT

Erickson College International

linkedin
ICF Certificate of Membership
Yaratım Akademisi, Fikret Şahin