İsteyene domates bol!


domates tezgahı

Herkese merhaba! Sürekli iletişim kanalı olarak Facebook sayfamızı kullandıkça burayı biraz susuz bıraktığımı fark ettim ve aslında Facebook sayfamızda yayınlayacağım yazıyı sizinle burada paylaşmaya karar verdim. Bu arada lütfen siz de bizi www.facebook.com/yaratimakademisi sayfamızdan takip etmeyi unutmayın. Pazarda iyi domates seçebilen herkesin uygulayabileceği teknik: İyisini al, kötüsü tezgâhta kalsın.

Diyelim ki size mutlaka domates lâzım ve pazardaki domates tezgâhı da çürük, içi geçmiş domateslerle dolu.

Acaba "arada iyi domatesler de var mıdır" diye biraz olsun tezgâhı karıştırmaz mıydınız?

Başımıza gelen her olay da aynen bu domates tezgâhı gibidir. Görünen çürük domateslerin hayâl kırıklığına kapılırsanız domatessiz kalırsınız; peki ya çürüklerin altında kilolarca muhteşem domates olduğunu bilseniz? Emin olun, ilk bakışta her ne kadar kötü görünürse görünsün, biraz çabayla, biraz karıştırıp ayıkladığınızda hayat tezgâhında her zaman iyi domates bulabilirsiniz.

Başınıza gelen olaylar ne olursa olsun lütfen siz de böyle bakın.

Kesekâğıdı sizde, domatesler seçmece!

Konunuz her neyse, birazcık altını eşelerseniz arada mutlaka iyi ve hayırlı şeyler bulabilirsiniz. Konunun kötü yanları zaten genelde apaçık ortada ve göze batıyordur. Bırakın onlar orada kalsın. Siz tezgâhı karıştırmaya devam edin. Bakın bakalım altından güzel bir şeyler çıkacak mı?

Kanaat etmek, tezgâhı karıştırmayıp sadece gördüğüne razı olarak çürük domates yemektir ve hiç de muteber bir davranış değildir. Çünkü çürük domates yiyen kişi içten ve gönülden şükredemez; aslında yakınır, şikayet eder ve "kader kurbanı" olduğunu düşünür.

Şükredebilmek için körlemesine kanaat etmemek, tezgâhı biraz karıştırıp iyi domatesleri bulabilmeyi becerebilmek gerekir. İşte bu da bir hayata bakış, bir varoluş seçimi meselesidir.

Peki ya sizin niyetiniz nedir? Çürüğe razı olmak mı, iyi domates yemek mi yoksa pazarcıyı dövmek mi?

#koçluk #şükür